Autor Subiect: Ne-au dat cu promovarea in cap!  (Citit de 749 ori)

Andrei.BF

• Vizitator
Ne-au dat cu promovarea in cap!
« : Noiembrie 14, 2011, 09:08:26 pm »
• Sageata Navodari – CSMS Iasi 2-0 (0-0), in etapa 13 din Seria I a ligii secunde de fotbal • Iesenii au avut o noua prestatie cenusie, in fata unei echipe care a transat disputa in doar sase minute, dupa golurile lui Miselaricu si Chitu • La finalul partidei, antrenorul Ionut Popa a pus aceste rezultate pe lipsa de valoare a jucatorilor sai • CSMS a ajuns pe locul 7 in Seria I, la 6 puncte de ultimul loc care asigura promovarea in Liga I • Etapa viitoare, sambata, CSMS va juca acasa cu Dunarea Galati
CSMS Iasi a pierdut din nou in Seria I a ligii secunde si se indeparteaza si mai mult de promovarea in prima liga. Nu atat ca diferenta de puncte fata de primele clasate, cat mai ales din cauza jocului fara orizont al trupei lui Ionut Popa. In etapa a XIII-a, iesenii au fost invinsi, in deplasare, de Sageata Navodari, cu scorul de 2-0, dupa o noua prestatie cenusie.
Gazdele au intrat mult mai bine in joc, iar in minutul 4, Zaharia a deschis scorul, cu o lovitura de cap din 6 metri, insa arbitrul Marius Bocaneala a anulat reusita Sagetii, pentru ca centrarea ar fi fost trimisa dupa ce mingea a iesit din teren. Dupa patru minute, Ciucur a ratat cea mai mare ocazie a CSMS, trimitand putin pe langa poarta din 7 metri, lateral dreapta. Din acest moment, iesenii nu au mai avut decat un singur sut la poarta, prin Claudiu Tudor, dintr-o lovitura libera, in minutul 31. Sageata Navodari a dominat finalul primei reprize, dar Chitu si Zaharia nu au reusit sa-l invinga pe Balan.

In minutul 26, Chitu patrunde în careu flancat de un adversar, trimite cu latul putin în diagonala, dar portarul iesenilor reuseste o parada frumoasa si retine mingea din saritura. Repriza se incheie cu o noua sansa de gol a constantenilor, dar reluarea spectaculoasa pe spate a lui Chitu a fost retinuta cu siguranta de Balan.

La pauza, cele doua echipe au intrat la cabine la egalitate, scor 0-0, dar imediat dupa pauza, Sageata a decis jocul in doar cateva minute. Mai intai, in minutul 47, Miselaricu a reluat cu capul din 6 metri o centrarea venita din corner de pe dreapta, profitand de o mare greseala a portarului Balan (excelent pana atunci). Nu s-au trezit bine iesenii ca scorul era deja 2-0. In minutul 53, Chitu majoreaza diferenta cu o executie superba! Dribleaza doi adversari, dupa care trimite dintre arbitru si un alt adversar din afara careului. Mingea se duce direct la vinclu. Dupa alte 10 minute, tot gazdele au fost aproape de gol, dar Balan si-a mai spalat din pacate si a respins in doua randuri din fata atacantilor Sagetii. Si, pentru ca tacamul sa fie complet, in minutul 70, CSMS ramane in doar 10 jucatori, dupa ce Ghindaru a fost eliminat pentru doua cartonase galbene. Chiar si cu un om mai putin, iesenii au incercat sa inscrie macar golul de onoare, dar nici macar introducerile lui Gado sau Herghelegiu nu au mai schimbat nimic pe "batrana" tabela de marcaj a stadionului din Navodari. In ultimele minute, trupa lui Constantin Gache nu a mai fortat, multumindu-se sa isi pastreze avantajul, in timp ce echipa oaspete nu a avut forta sa inscrie nici macar o data. Sageata a invins cu 2-0 pe CSMS, iar dupa acest nou esec, trupa lui Ionut Popa risca sa piarda contactul cu plutonul fruntas, iar dupa cum arata jocul iesenilor, promovarea este mai mult o utopie.

CSMS a ajuns pe locul 7 in Seria I, la 6 puncte de ultimul loc care asigura promovarea in Liga I. Etapa viitoare, sambata, CSMS va juca acasa cu Dunarea Galati.

Sageata Navodari: Gordin – Gosa (cpt.), Miselaricu, Fl. Popa – Costachi, Petean ('80 V. Sicu), V. Apostol, N. Cretu, Tosca – Zaharia ('90 Samata), S. Chitu ('87 E. Nanu). Antrenor: Constantin Gache.

CSMS Iasi: Balan - Onofras, R. Tincu, Mitrea, Badic - Ghindaru, B. Straton - Ciucur, Cl. Tudor (’68 Herghelegiu), Vladu – Ghiceanu (’55 Gado). Antrenor: Ionut Popa.

Arbitri: Marius Bocaneala - Catalin Teodor, Catalin Guloiu.

Observatori: Florentin Ivan si Alexandru Stici.

Declaratii la finalul partidei
Constantin Gache, antrenor Delta Tulcea: "Avem mari probleme financiare la club si ma bucur enorm pentru aceasta victorie si pentru parcursul nostru de pana acum. Pot sa spun, fara teama sa gresesc, ca jucatorii mei s-au comportat ca niste eroi si, sincer, nu stiu de unde mai gasesc puterea sa se concentreze cand nu au mai luat bani de atata timp. Vreau sa trag un semnal de alarma foarte clar ca nu mai merge asa. Nu mai putem continua la infinit in acest mod. Noi, spre deosebire de Iasi, avem o echipa valoroasa, cu fundasi, atacanti de Liga I. La experienta pe care o am si la nivelul fotbalului de acum din aceasta serie, sunt convins ca daca s-ar rezolva problemele financiare, chiar am avea sanse reale sa promovam".

Ionut Popa, antrenor CSMS Iasi: "La cum aratam acum, nu avem deloc fata de promovare, ci de primele 6 locuri intr-o serie modesta. Vrem multe, dar putem foarte putine. Asta ne e valoarea si va spune Ionut Popa: nici cu Mourinho sau Guardiola nu se poate face mai mult. In vara nu cred ca s-au nimerit jucatorii care trebuiau. Nu uitati ca portarul Balan a jucat cateva meciuri in ultimii cinci ani, iar Mitrea a fost adus de la o echipa de Liga a III-a. Onofras a fost nevoit sa joace pe cateva posturi pentru a acoperi problemele din echipa. In aceste conditii, nu avem fata de promovare".